کیمیا دیجیتال
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

استخراج ارز دیجیتال با ماینر بهتر است یا کارت گرافیک؟

استخراج ارز دیجیتال با ماینر بهتر است یا کارت گرافیک؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه

ماینینگ و استخراج یکی از منابع درآمدی جدید در دنیای دیجیتال است. دیگر نمی‌توان این مسیر را جدا از بازارهای سرمایه دانست و آن را نادیده گرفت. با توسعه صورت گرفته در بازار ارزهای دیجیتال و نفوذ شگرف آنها در بین عموم مردم، این عمل به یک اپیدمی تبدیل شده است و اغلب افراد سرمایه‌گذار در این حوزه، به شدت دنبال اخبار آن بوده و روش‌های نوین به کارگیری بهینه آن را بررسی می‌کنند تا سود را بالاتر ببرند. از میان این راهکارها می توان به استفاده از دستگاه های مختلف با برندهای متعدد موجود در بازار ماینرها و حتی نوع سخت افزاری متفاوت اشاره کرد. 

برندها به دلیل تعدد زیاد در این فرصت مورد بحث نیستند اما در مورد تفاوت‌های میان استخراج از طریق ماینرهای ASIC و GPU می توان موارد مختلفی را ذکر کرد. در این نوشتار به دنبال بررسی و معرفی هر یک از این روش‌ها و مزایا و معایب آن‌ها در فرآیند استخراج انواع رمز ارزهای موجود در بازار خواهیم بود. با ما همراه باشید. 

تفاوت ماینر ASIC و  GPU

فرآیند استخراج یک رمز ارز در دنیای دیجیتال، عبارت است از حل یک معادله سخت ریاضی برای رمزگشایی از یک بلاک مشخص. هر عملکردی از یک سخت افزار برای حل این مسئله در واقع مجوز دسترسی به بلاک بعدی است و پاداش مربوط به رمزگشایی از آن نیز به عنوان بخشی از یک کوین به شما تعلق می گیرد.

این فرآیند در طی سال‌های متمادی به طور مشخصی سخت‌تر می‌شود و هر چه در این روند پیش می‌رویم و تعداد کمتر می‌شود، سختی شبکه بالاتر می‌رود. این یک مثال در زمینه استخراج بیت کوین به عنوان شناخته شده‌ترین رمز ارز بازار است.

امروزه در بازار ارزهای دیجیتال، پروسه استخراج رمز ارزها از طریق دو سخت افزار بسیار رایج ماینرهای نوع ASIC و ماینرهای نوع GPU تشکیل شده است. هر دو این سخت افزارها به قدرت کافی برای اجرای چنین عملیاتی دسترسی دارند و چنین تفکیک صورت گرفته در مورد استخراج آنها مربوط به عملکرد سخت افزارهای درونی آن‌ها است.

در انواع GPU، آنچه که الگوریتم ها و معادلات سخت و پیچیده استخراج را به نتیجه می رسانند، کارت‌های گرافیک رایج در سیستم‌های کامپیوتری هستند. آن‌ها وظیفه به کارگیری بهترین و کاراترین راه حل‌ها را برای کشف بلوک‌های موردنظر در ارزهای دیجیتال را بر عهده دارند.

این موضوع در حالی است که در ماینرهای نوع ASIC، این قابلیت از طریق یک پردازنده قدرتمند انجام می‌شود. این پردازنده وظیفه تولید هش کدها را به عنوان کلید بر روی همان بلوک‌ها داد و در نهایت آنقدر این فرآیند تکرار می‌شود تا به نتیجه برسد. به همین دلیل است که مفهوم هش‌ریت به عنوان سرعت عمل یک ماینر در علم استخراج مطرح می‌باشد. 

با مشاهده عملکرد این دو دستگاه و سخت افزارهای به کار رفته در آن‌ها، به سادگی می‌توان سرعت بالاتر را در انواع ASIC و سخت افزارهای پردازشی دید. آن‌ها علی رغم سرعت قابل قبول در GPU‌ها، عملکرد بهتری دارند و مزیت کارت‌های گرافیکی بر پردازنده‌های الکترونیکی، انعطاف‌پذیری و تطبیق پذیری آن‌ها می‌باشد.

در هر صورت آن چه امروز در بازارهای ماینر مطرح است، تفکیک این دو دستگاه از لحاظ کوین‌های استخراجی است. بدین معنا که امروزه دیگر هر کوینی تنها از طریق یکی از این دو سخت افزار استخراج شده و وارد کیف پول شما می‌شود و سرعت عمل هر یک در نوع خاصی از کوین ها قابل قبول‌تر است.

در واقع باید اشاره کرد که برخی از کوین‌ها در مقابل استخراج از طریق سخت افزار دیگری کاملا مقاومت نشان می‌دهند و امکان عملی برای آن وجود ندارد و باید دستگاه مربوط به آن این عملیات را اجرا کند. 

دستگاه‌های استخراج نوع ASIC 

این دستگاه‌های ماینر در واقع نوعی از حالت پردازشی برای استخراج هستند. آن‌ها از چیپ ست‌هایی تحت همین عنوان تشکیل می‌شوند که کاملا برای حل مسئله و الگوریتم‌های هش کد طراحی و ساخته شده‌اند. شما برای درک بهتر این موضوع می‌توانید یک پردازنده سیستم کامپیوتری را تصور کنید که به صورت اختصاصی برای تولید هش کد طراحی شده باشد. در واقع تمام توان این میکروچیپ، متمرکز بر تولید این کدها است و به همین دلیل سرعت بالایی در حل مسئله مربوط دارند. 

قطعا این نوع از دستگاه ها در مقابل انواع دیگر مانند GPU، از قدرت و توان بالاتری برخوردار هستند و حتی سرعت آن ها نیز کاملا بالاتر از مدل های دیگر می باشد. ماینرها در استفاده از انواع ASIC، دارای قدرت بالاتری حتی نسبت به پردازنده های عادی (CPU) می شوند و همین سرعت بالاتر توجیح اقتصادی لازم برای بهره‌گیری از آن‌ها را در فرآیند ماینینگ بیشتر می‌کند. 

امروزه اغلب برندهای تولید کننده ماینر در بازار ارزهای دیجیتال، از همین نوع دستگاه‌ها استفاده می‌کنند و با توجه به قدرت بالای آن‌ها، هیچ قابلیت رقابتی در انواع دیگر وجود ندارد. توان بالا در این دستگاه‌ها همراه با چالش‌هایی نیز هست که باید به دنبال رفع آن‌ها بود.

برق مصرفی بیشتر منجر به ایجاد دمای فوق العاده بالایی می‌شود که ضرورت به کارگیری سیستم‌های سرمایشی در محیط استخراج را بیش از پیش می‌کند. فن‌های داخلی تعبیه شده بیشتر شده و صدای ایجاد شده از آستانه تحمل بالاتر می‌رود و نیاز به سایلنت باکس‌های مجهزی برای این منظور است. آن‌ها علی رغم صرفه اقتصادی بسیار بالاتر نسبت به دستگاه‌های مشابه، به دلیل عملکرد پر توان و دمای بالاتر، استهلاک قطعات بالاتری نیز دارند و همین موضوع طول عمر را نیز کاهش می‌دهد. در مورد بهترین ویژگی ASIC ها، می‌توان به راه اندازی سریع و بدون دردسر اشاره کرد. 

دستگاه‌های استخراج GPU 

قیاس میان این دو دستگاه یک اشتباه رایج است. آن‌ها از لحاظ توان هیچ مشابهتی با یکدیگر ندارند و با توجه به اینکه کوین‌های استخراجی هر یک از نوع متفاوتی است، عملا نمی‌توان آن‌ها را روی یک ترازو قرار داد. در دستگاه‌های مبتنی بر کارت های گرافیک، یک پردازنده و تراشه بر روی سخت افزار مورد نظر قرار می‌گیرد  وظیفه آن تکرار عملیات محاسباتی مشخص برای کشف بلاک‌ها می‌باشد.

در مورد کیفیت و نوع کارت‌های گرافیک مورد استفاده در این دستگاه‌های ماینر باید اشاره کرد که دقیقا از انواع به کار رفته در سیستم‌های کامپیوتری هستند و هیچ تفاوتی با آن‌ها ندارند. دسته‌ای از این کارت‌های گرافیک را تحت عنوانرگبر روی یک سیستم کامپیوتری سوار کرده و آن‌ها را برای انجام عملیات راه اندازی می‌کنند. طبیعی است که تعداد کارت‌های گرافیکی بیشتر، تولید هش یا همان هش‌ریت را بالاتر می‌برد و امکان استخراج کوین مورد نظر را محتمل‌تر می‌کند. 

این دستگاه‌ها در مقابل انواع ASIC، از انعطاف بسیار بالاتری برخوردار هستند و به دلیل استفاده از تجهیزات رایج سیستم‌های کامپیوتری، به راحتی و سهولت می‌توان آن را راه‌اندازی و خریداری نمود. میزان مصرف برق در این نوع از دستگاه‌های ماینر کمتر از انواع ASIC می‌باشد و قطعا به همین دلیل از تولید دمای کمتر و صدای پایین تر نیز بهره می‌برند.

این دستگاه‌ها عملا هیچ نیازی به سیستم‌های خنک کننده ندارند و فن‌های به کار رفته در ساختار کارت‌های گرافیکی پاسخ گوی کاهش گرمای آن‌ها هستند. 

از بزرگترین چالش‌های راه‌اندازی یک سیستم مبتنی بر کارت گرافیک می‌توان به مشکلات پیکربندی آن اشاره کرد. آن‌ها در تعامل با یک سیستم کامپیوتری معنا پیدا می‌کنند و نمی‌توانند مانند ماینرهای ASIC مستقل عمل کنند. همین موضوع هزینه‌های افزون بر کارت های گرافیکی که شامل تمامی تجهیزات یک سیستم رایانه است را به مجموع هزینه‌ها اضافه می‌کند. 

در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که هر یک از انواع دستگاه‌های ماینر ویژگی‌های خاص خود را دارند و نیاز شما به استخراج یک رمز ارز مشخص، تعیین کننده انتخاب شما از میان آن‌ها خواهد بود. از هزینه های تامین برق تا خرید تجهیزات و راه‌اندازی آن ها را در نظر بگیرید. معمولا توصیه کارشناسان امر در این زمینه این است که اگر تنها به استخراج بیت کوین اقدام خواهید کرد به سراغ ماینرهای نوع ASIC بروید و در غیر این صورت اگر به دنبال ارزهای دیگر در بازار هستید قطعا انواع GPU انتخاب عاقلانه تری خواهد بود. 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*