کیمیا دیجیتال
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

استخراج و ماینینگ بیت کوین چیست؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

اعتبار و رواج پول های سنتی در سالیان بسیاری قبل از این، آنچنان در اقتصاد دنیا جا خوش کرده است که به سختی می توان از این منجلاب رهایی یافت. دولت ها و سازمان های وابسته به آنها، از این طریق کنترل های بسیاری بر افراد و نهادهای گوناگون اعمال کرده اند و سعی داشته اند همواره فرآیندهای انتقال پول را ردگیری کرده و شناسایی کنند.

ورود ارزهای دیجیتال یک هدف برای این تمرکززایی بود. ورود این ارزها، شکل پول های سنتی را تغییر داد و مسیر را برای روش های نوین باز کرد. بیت کوین اولین و مهمترین ارز معرفی شده در این فضا بود که در ابتدای راه به دنیا عرضه شد و سال ها طول کشید تا به جایگاه امروز خود برسد. مقبولیت این ارز در بین مردم به مرتبه ای رسیده است که امروز آن را با طلا مقایسه می کنند و برای برخی از انتقال های مالی بزرگ، از این ارز استفاده می کنند.

در مورد روش های تحصیل و بدست آوردن بیت کوین بحث های بسیاری وجود دارد. این ارز توسط دستگاه های تحت عنوان ماینر استخراج می شوند و در این مقاله می خواهیم به تفصیل در این مورد صحبت کرده و شما را با جوانب مختلف آن آشنا کنیم. 

استخراج و ماینینگ بیت کوین چیست!؟

استخراج بیت کوین با تنها روش شناخته شده برای تحصیل بیت کوین توسط دستگاه هایی به نام ماینر انجام می شود. این دستگاه ها با استفاده از توان محاسباتی خود برای تولید کدهای مشخصی، قابلیت تولید کلید هایی را پیدا می کنند که برای حل مسائل بسیار پیچیده کافی هستند.

این دستگاه ها باید از قدرت کافی برای تولید و تست این کدهای دیجیتال برخوردار باشند و همین موضوع می تواند تبعات بعدی را برای آنها به دنبال داشته باشد. تمامی این تراکنش ها به صورت کاملا امن و با اعتبارسنجی های کامل انجام می شود و در صورتی که این دستگاه ماینر موفق به افزودن یک بلاک جدید به بلاک چین شود، بخشی از فرآیند استخراج را کامل کرده اند. 

سخت افزارها و نرم افزارهای استخراج بیت کوین

به طور کلی برای استخراج بیت کوین در هر مقیاسی باید برخی از سیستم ها، سخت افزارها و نرم افزارهای الزامی برای این کار فراهم باشد. این موارد را می توان به صورت خلاصه دسته بندی کرد :

۱. یک سرویس دهنده اینترنت 

در مورد سرویس دهنده های اینترنت باید این اشاره را بکنیم که میزان اینترنت مصرفی چندان بالا نیست و لزومی به اینترنت بسیار پرسرعت نداریم اما باید این مورد را بدون قطعی و با پشتیبانی مناسب داشته باشیم. بنابراین توجه داشته باشیم که پایداری اینترنت مهم تر از بحث پهنای باند آن است و به دنبال خرید سرویس از شرکت هایی باشید که تداوم سرویس دهی داشته باشند.

۲. دستگاه ماینر متناسب با هزینه و قدرتی که مدنظر شما است. 

روند توسعه و تحول دستگاه های ماینر در طول تاریخ استخراج بیت کوین این گونه بوده است که :

در ابتدای معرفی بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال، از کارت های گرافیک برای استخراج استفاده می شد. خیلی زود محققین و متخصصین در این زمینه به این نتیجه رسیدند که کارت های گرافیکی قدرت لازم برای این عملیات را ندارند. بعدها این کارت های گرافیکی در زمینه استخراج سایر ارزها مانند اتریوم کارایی خود را نشان دادند. آنچه جایگزین این دستگاه های مبتنی بر کارت گرافیک شد، دستگاه هایی بر اساس قابلیت های پردازنده ها بود که تا امروز نیز مورد استفاده هستند.

  • مدارات یکپارچه دیجیتالی با قابلیت برنامه ریزی

در ادامه و با افزایش اقبال به سمت بیت کوین برای افزایش قابلیت ها و توانایی استخراج، مداراتی به صورت مجتمع طراحی شدند که امکان برنامه ریزی بر روی آن نیز وجود داشت. با ورود این دستگاه ها، امکان تمرکز بر یک کار خاص در فرآیند استخراج وجود داشت. 

  • مدارات یکپارچه با کاربردهای ویژه

شرکت ASICS پا را فراتر گذاشت و ریزپروسسورهایی را مختص این استخراج بیت کوین طراحی کرد. این موارد از آخرین نسل دستگاه های ماینر هستند که صرفا به تولید هش می پردازند و نرخ بسیار بالایی نیز دارند. در این دستگاه ها چالش مصرف برق نیز تا حد بسیار زیادی حل شده و توان بالاتر رفته است.

۳. برق با قدرت متناسب توان مصرفی دستگاه های ماینر مورد استفاده 

اتصال مداوم دستگاه های ماینر به انشعاب برق و قدرت و توان مصرفی آنها در میزان مصرف و البته قدرت این انشعاب موثر است. همچنین باید توجه داشت که علاوه بر توان مصرفی خود دستگاه ها، معمولا دستگاه های خنک کننده نیز مصرف بالایی دارند و این موضوع نیازمند قدرت بیشتری نیز هست.

دستگاه های جدیدتر معمولا مصارف منطقی تر و قابل کنترل تری دارند و بازدهی آنها به نسبت مصرف بالاتر رفته است. اما این یک میزان ثابت برای تمامی دستگاه ها نیست و در انواع مختلف ان کاملا متفاوت می باشد. 

۴. کابل های اتصال دهنده 

کابل های اتصال میان دستگاه های مختلف در فرآیند استخراج بیت کوین از انواع مختلفی مانند کابل های شبکه و کت، کابل های پاور و کابل هایی مربوط به تجهیزات شبکه اینترنت است. ان کابل باید بهترین کیفیت را داشته باشند و این به دلیل توان مصرفی بالا و کشش برق بسیار زیادی است که در حین انجام استخراج صورت می گیرد. کابل های شبکه در صورت بی کیفیت بودن می توانند سبب قطعی اتصال اینترنت شده و روند استخراج را با چالش های بسیاری مواجه کنند. 

۵. خنک کننده های محیط و دستگاه ها برای جلوگیری از آسیب های احتمالی ناشی از بالا رفتن دما

خنکی محیط یکی از مهم ترین خصوصیات آن در استخراج است. این موضوع زمانی مهم تر می شود که قرار باشد چندین دستگاه ماینر به صورت یک جا این عملیات را انجام دهند و در این صورت گرمای بسیاری تولید می شود که می تواند سبب آسیب رسانی به دستگاه و سایر سخت افزارهای آن شود.

از انواع دستگاه های خنک کننده مانند کولرهای گازی قدرتمند و پنکه های صنعتی و فن های بزرگ برای این منظور استفاده می کنند.

۶. خفه کننده صدا یا همان سایلنت باکس ها برای کاهش صدای تولیدی توسط دستگاه ها

خنک کننده های داخلی دستگاه های ماینر عامل اصلی تولید صدای وحشتناک این تولیدکنندگان بیت کوین است. این صدایهای آزاردهنده را می توان از طریق ساخت جعبه هایی تحت عنوان سایلنت باکس برطرف کرد. این جعبه ها به طور مستقیم بر روی دستگاه های ماینر قرار گرفته و مانع از پخش این صدای گوش خراش می شود. 

۷. نرم افزار کیف پول که البته دارای پشتیبانی از ارز بیت کوین باشد

نهایتا باید از یک کیف پول نرم افزاری برای ذخیره بیت کوین های تولید شده استفاده شود. دستگاه ها این کیف های پول را شناسایی کرده و آن را با استخراج بیت کوین شارژ می کنند. انواع مختلفی از این کیف ها وجود دارد که حتی حالات سخت افزاری را نیز شامل می شود و شما می توانید به نسبت نیاز خود از آنها استفاده کنید. 

مدل کارکرد دستگاه های ماینر

دستگاه های ماینر در شکل امروزی آنها شامل مدارات یکپارچه ای هستند که قابلیت بسیار بالایی در پردازش و تولید هش دارند. آنها توان محاسباتی بی نظیری دارند و تمامی این توان بدون اتلاف در اختیار استخراج بیت کوین است. یک سری از تنظیمات اولیه باید بر روی این دستگاه ها به صورت نرم افزاری انجام شود که شامل شناساندن کیف پول به آنها است. این دستگاه ها را باید به صورت مداوم مورد بازبینی و کنترل قرار داد و مشکلات مختلف احتمالی را در مورد آنها برطرف کرد. 

در یک امکان دیگر، می توان دستگاه خود را به استخرهای موجود اتصال داد. استخرها، یک انجمن از دستگاه هایی است که توان پردازشی خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و پردازش ها را به صورت سریع تر و ارزان تر انجام می دهند. از جمله مزایای استفاده از استخرها، دریافت سریع پاداش های استخراج مربوط به یک بلاک از بیت کوین می باشد.

باید چالش های تایید تراکنش در برخی از این استخرها را نیز مدنظر داشت و در مورد توان تجمیع شده نسبت به سختی شبکه تحت استخراج نیز دقت لازم را نمود تا دچار بلوک های پوچ نشویم. 

به طور کلی فرآیند استخراج همانند سایر عملیات صورت گرفته در دنیای دیجیتال مبتنی بر الگوریتم است و این الگوریتم هستند که نقشه راهی برای ماین کردن تعیین می کنند. این الگوریتم ها در فرآیند استخراج، روش های تولید هش هستند و هرچه تعداد هش کد بالاتری در مدت زمان مشخصی را امتحان کنند، احتمال موفقیت نیز بالاتر می رود.

در واقع کلیدهایی که در لحظه بر یک قفل تست می شوند و هرچه تعداد بالاتر رود، احتمال بازشدن قفل و استخراج بلوک بیت کوین نیز بالاتر می رود. 

استخراج بیت کوین در کشورمان با اخذ مجوز از مبادی قانونی، امکان پذیر است و این موضوع را باید از وزارت صنعت و معدن و تجارت پیگیری کرد. مجوزهای لازم به همراه برگ سبز برای ماینرها از این درگاه صادر می شود و می توانید به صورت قانونی این کار را انجام دهید.

مهم ترین بحث در این روند قانونی سازی این موضوع است که دیر یا زود باید به ایجاد یک سازوکار درست در زمینه ارزهای دیجیتال برسیم و قدرت تکنولوژی در این حوزه و سایر بخش های آن به تمامی قدرت ها می چربد. 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*