کیمیا دیجیتال
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

شرایط نگهداری ماینر

شرایط نگهداری ماینر

ماینرها دستگاه‌هایی برای استخراج رمزارزها هستند و سرعت و قدرت پردازش زیادی دارند و نگهداری از آنها نیازمند دقت فراوانی است.

نگهداری و شرایط ماینینگ یکی از مهمترین و حساس‌ترین عامل‌های سلامتی یک عملیات ماینینگ است. ماینرها بصورتی تولید شده‌اند که 7 روز هفته بصورت 24 ساعت بتوانند کار کنند.

اما در کنار خصوصیات مقاوم آنها چند نکته ساده باعث می‌شود طول عمری و کارایی بیشتری را داشته باشند. در ادامه با 6 راه برای افزایش عمر و کارایی ماینر آشنا می‌شوید.

 

1. شرایط نگهداری 

قاتل دستگاه‌های ماینر شرایط نگهداری نامناسب است. ماینر را در محلی نگهداری کنید که مرطوب و گرم نباشد. بهترین عملکرد ماینرها در فضاهای سرد و خشک است.
محل نگهداری ماینر نباید در فضایی باشد که با غبار و شرایط جوی بیرونی در ارتباط باشد. چون تغییر شرایط جوی در عملکرد ماینر تاثیر میگذارد.

2. برق ماینر

ماینرها با برق‌های صنعتی خیلی راحت‌تر کار می‌کنند. برای استفاده از یک یا چندین ماینر باید برق ایمن را با استفاده از ابزار الکترونیکی مناسب تهیه کنید تا از خطرات ناشی از جریان و نوسانات برق پیشگیری کنید.

بدلیل آنکه هردستگاه ماینر مصرفی معادل ۸۰۰ الی ۵۰۰۰ وات دارد و این برق را از شبکه سراسری دریافت می‌کنند می‌توان گفت که اتصال الکتریکی این تجهیزات اهمیت ویژه‌ای دارد.

وجود اتصال ناقص باعث گرم شدن محل اتصالات و سوختن آن‌ها می‌شود و به ماینر آسیب می‌رساند. نوسان برق نیز می‌تواند آسیب‌های جدی به ماینرها وارد کند.

ازاین رو در محل‌هایی که تغییرات شدید ولتاژ وجود دارد از استابلایزر برای ثابت سازی و رگولاتوری ولتاژ استفاده می‌شود تا نوسانات برق شهر حذف گردد.

استابلایزرها در انواع سه فاز و تک فاز و مدل‌های رله‌ای و سرو موتوری ساخته و عرضه می‌شوند. در دستگاه‌های دیجیتالی حساس مانند ماینرها و سرورها باید از مدل سرو موتوری استفاده کرد. (تا تغییرات بوجود آمده به دلیل بازو بسته شدن رله‌ها موجب بروز مشکل جدید و نوسانات دیگر برای دستگاه‌ها نشود.)

نکته مهم: اینکه استابلایزر سروو موتوری می‌تواند ولتاژ را پیوسته ثابت نگه ‌دارد و نسبت به استابلایزر دیجیتالی مقرون به صرفه‌تر است.

3. سرویس ماهیانه ماینر

به دلیل میزان کارکرد بالا و گرمای زیادی که ماینرها تولید می‌کنند، باید بطور ماهانه باز شده و قطعات آن بطور کامل چک شود. تا از صدمات ایمن بماند و ماینینگ بدون دردسری داشته باشید.

4. دمای ماینر

همیشه مراقب دمای دستگاه خود باشید. حتما از سیستم تهویه مناسب برای فارم یا محیطی که دستگاه شما در آن قرار دارد اطمینان لازم را داشته باشید.

برای اینکه دمای ماینر بالا نرود بهتر است محیط آن را خنک نگه دارید. دما بالا، بازدهی ماینینگ را کاهش می‌دهد و استهلاک آن را بالا می‌برد.

دمای نگهداری دستگاه‌های ماینر مهم‌ترین فاکتور برای کارکرد ماینرها است. هردستگاه ماینر با توجه به توان مصرفی که دارد حرارت ایجاد می‌کند. این حرارت به محیط اطراف داده می‌شود و اطراف و همچنین ماینر را گرم می‌کند.

به منظور کاهش این گرما ازسیستم‌های خنک کنندگی استفاده می‌شود. اگر سیستم خنک کننده توانایی لازم در پایین آوردن دمای ماینر نداشته باشد ماینر گرم و گرم‌تر شده و بالاخره خواهد سوخت.

بنابراین سیستم خنک کننده باید متناسب با توان ماینرها انتخاب گردد و به کارگیری هر ظرفیتی برای سیستم خنک کننده منطقی نبوده و توان بیشتر موجب افزایش هزینه انرژی و توان کمتر موجب افزایش دمای کارکرد ماینر و درادامه سوختن آن خواهد شد.

ماینرها در دمای هوای معمولی به سادگی کار می‌کنند از این رو سیستم خنک کننده در فضاهای باز خیلی اهمیت ندارد. اما باید دمای داخل ماینرها به سرعت توسط فن‌های آن‌ها تخلیه شود. بنابراین کارکرد درست فن‌ها رکن اصلی کار برای حفاظت از ماینرها است. برای حفاظت از ماینرهایتان می‌توانید از سیستم‌های کنترل دما کمک بگیرید.

 

5. رطوبت

رطوبت اطراف ماینرها نقش مهمی ‌در کارکرد آن‌ها دارد. میزان رطوبت استاندارد حدود ۳۰ الی ۶۰ درصد است. درصد قابل توجهی از ماینرها با رطوبت پایین‌تر و یا بالاتر از این میزان کار می‌کنند اما نگهداری رطوبت در این محدوده کار آسانی نیست.

هر استخراج‌گر حرفه‌ای باید با سیستم‌های سنجش رطوبت میزان رطوبت اطراف ماینرها را دائما چک کند و در صورت تجاوز از مقدار مشخص تعیین شده در شرایط کارکرد ماینرها هشدار آن را به سرمایه‌گذار بدهد.

3.امنیت ماینر

برای امنیت بیشتر ماینینگ رمزهای پیش‌فرض مودم یا ماینر رو تغییر دهید تا قابل نفوذ نباشند.

چه چیز هایی را چک کنیم؟

 1. گردگیری

فن‌ها، هشبرد‌ها و تمام دستگاه را با استفاده از دستگاه دمنده یا بلوور گردگیری کنید.

این نکته را باید در نظر داشته باشید که باید ماهیانه ماینرهای خود را گردگیری کنید. زیرا در هیت‌سینک هشبرد گرد و غبار می‌نشیند و مانع از انتقال حرارت می‌شود و به مرور زمان باعث کند شدن و در نهایت سوختن ماینر می‌شود.

 

2. بررسی قطعات

  • فن را بررسی کنید که ترک یا شکستگی نداشته باشد.
  • کابل برق ورودی ماینر را چک کنید و از سلامت آن مطمئن شوید.
  • بررسی سطح هشبرد و کنترل برد.

در هریک از این موارد اگر ایرادی مشاهده شد سریعا آن را رفع کنید تا از خطر و صدمات احتمالی به دستگاه جلوگیری شود.

نکته مهم: سرویس و نگهداری ماینر رو جدی بگیرید! مکان ماینر رو از غبار تمیز کنید و هر چند هفته بطور مرتب ماینرتان را با دمنده یا زیر نظر متخصص تمیز کنید.

 

 چک لیست نگهداری ماینینگ برای نگهداری و سلامت ماینر

  • بررسی دمای دستگاه ماینر
  • بررسی سلامت فن‌ها
  • بررسی تجهیزات برق ماینر
  • بررسی اتصالات و تجهیزات شبکه مانند کابل، هاب و …
  • سرویس های منظم ماینر با دمنده هوا
 

در این مقاله توصیه ها و نکات حساس نگهداری را بیان کردیم. شما چگونه ماینر خود را نگهداری می‌کنید؟

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*