کیمیا دیجیتال
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

عمر مفید ماینر چقدر است؟

طول عمر ماینر چقدر است؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

دستگاه‌های ماینر همان درگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال هستند. و بدون استفاده از آن‌ها هیچ روش دیگری برای استخراج این ارزها وجود ندارد.

دستگاه‌های ماینر مشابه کلیه لوازم الکترونیکی موجود در دنیای دیجیتال، عملکرد وابسته به انرژی برق دارند و باید در این مسیر از توان مصرفی بالایی بهره ببرند تا بتوانند با تولید هش کدهای متعدد موفق به رمزگشایی از بلاک‌های مختلف و استخراج رمز ارز مورد نظر شوند.

این موضوع قطعا نیازمند توان مصرفی بالایی است و به دلیل عملکرد مداوم این دستگاه احتمال خرابی‌های آن نیز بالاتر می رود.

 

موضوعی که باید همواره در مورد ماینرها در نظر داشت و به نوعی تمایز این دستگاه با سایر لوازم برقی محسوب می‌شود، همین عملکرد دائم و بدون توقف ان است. آن‌ها در ارتباط با انرژی برق، به صورت مستمر در حال آزمایش کدهای هش بر روی بلاک‌های مختلف هستند.

 

بالا بودن توان مصرفی باعث تولید گرمای شدید در حین کار است و همین موضوع احتمال خرابی‌ها را بالاتر می‌برد. در این نوشته به دنبال بررسی طول عمر مفید دستگاه‌های ماینر هستیم.

 

عمر مفید ماینر چقدر است؟

 

تشخیص طول عمر برای دستگاه‌های الکترونیکی غیر ممکن است. نمی‌توان این موضوع را با یک عدد یا حتی یک بازه زمانی مشخص تعیین کرد  اما باید توجه داشته باشید که این موضوع کاملا در گرو برخی از شرایط و مسایل جانبی است که با مراعات آن‌ها می‌توان این بازه زمانی را بلندتر یا کوتاه‌تر کرد.

 

برای توصیف این شرایط بهتر است چالش‌های نگهداری از یک دستگاه ماینر را به دو دسته مشخص تقسیم کنیم :

 

دسته اول:

مربوط به تمامی آن رفتارهایی است که شما در پیش از خرید و تهیه یک دستگاه ماینر و البته انتظارات شما از آن رقم می‌زند. در صورتی که میزان بودجه شما برای خرید یک دستگاه ماینر محدوده مشخصی داشته باشد، قطعا به دنبال مناسب‌ترین گزینه خواهید‌ بود و در همین ابتدای کار باید نسبت به طول عمر دستگاه حساسیت‌های لازم را از خود نشان دهید.

 

هم چنین در مورد نوع ارزی که به دنبال استخراج آن توسط دستگاه‌های ماینر هستید نیز در این مورد متفاوت است. قدرت پردازش و هش‌ریت این دستگاه‌ها نیز در توان مصرفی آن‌ها و نهایتا عمر مفید بسیار موثر می‌باشد.

 

در دسته دوم:

توجه به سخت‌افزار است و آن چه می‌تواند تعیین کننده باشد، شکل نگهداری و حفاظت از سخت‌افزارهای دستگاه استخراج است. این تجهیزات به دلیل فشار کاری باید در یک شرایط کاملا ایده آل و متناسب نگهداری شوند و از مهم‌ترین چالش‌های این موضوع، تامین دمای خنک محیط برای عملکرد این دستگاه است.

 

 

معیار رسمی برای اینکه متوجه پایان عمر دستگاه ماینر شوید این است که در طی یک محاسبات دقیق به این نتیجه برسید که میزان برق مصرفی این دستگاه استخراج برای تولید یک رمز ارز، بیش ازمیزان ارزش آن باشد. بنابراین یکی از پارامترها در تعیین زمان تعویض ماینر، افت هش‌ریت است.

 

آن چه در این مبحث مهم است ، استفاده صحیح از دستگاه‌ها برای ماینینگ موثر و بهینه می‌باشد اما قطعا نمی‌توان هیچ زمان مشخص و دقیق را در این باره تعیین کرد.

 

روش‌هایی برای افزایش طول عمر ماینرها

برای استفاده بهینه از دستگاه‌های ماینر و نگهداری موثر آن‌ها، باید به برخی از دستورالعمل‌های رایج در این باره توجه بیشتری کرد تا طول عمر دستگاه‌های ماینینگ را بیشتر کرد و هزینه های تعمییرات را کاهش داد. عرف استفاده از این دستگاه‌ها به صورت عمومی تا حد چهارسال ماینینگ است.

 

  • مبحث دمای محیط مهم‌ترین چالش در نگهداری از دستگاه‌های ماینر است. نمی‌توان این موضوع را به حال خود رها کرد و انتظار توان بالا از سیستم داشت. توان مصرفی یک دستگاه استخراج نیز دقیقا به همین موضوع مربوط است و هر چه خنک‌تر باشد، توان بالاتر و تولید رمز ارز آسان تر می‌شود. گرمای تولید شده بالاتر نتیجه محاسبات پیچیده است و باید این موضوع را با کاهش دما برای سیستم آسان‌تر کرد.

 

  • چالش‌های مربوط به منبع انرژی سیستم نیز از اصلی‌ترین مباحث کاهش کارایی در سیستم‌های استخراج است. باید از منابع انرژی و تغذیه با کیفیت استفاده کنید تا هیچ بحرانی را در مورد ولتاژ و آمپر تجربه نکنید. این بحران‌ها می‌تواند منجر به خرابی دستگاه شود و باید بسیار در مورد آن محتاط باشید. به صورت معمول، بهترین نوع منبع انرژی و تغذیه موجود در بازار برای هر برند، دقیقا آن موردی است که توسط سازنده و به صورت اختصاصی برای آن دستگاه تولید شده باشد.

 

  • بحران‌های مربوط به استهلاک دستگاه‌های خود را در نظر بگیرید و بدانید که در هر حال دستگاه های شما در طول زمان مستهلک خواهد شد . و برای به تعویق انداختن این مورد باید دستگاه های خود را ماهیانه بازرسی و سرویس کنید.
  • استفاده از امکانات مشارکتی برای ارتقای توان استخراج نیز رواج بسیاری در این مبحث دارد. می‌توانید از استخرهای مشهور با کاربرهای بالا در این زمینه بهره ببرید که نهایتا سبب بالا رفتن توان شما برای شکستن سختی‌های استخراج شده و می‌تواند سودآوری آن را بسیار بالاتر از قبل کند.

 

در نهایت باید به این نکته مهم در خرید و نگهداری از ماینرها اشاره کنیم که دستگاه ماینر همانند بسیاری از لوازم برقی دیگر نیازمند احتیاط بسیار در مورد مصرف برق و توان است. باید برق را از فیلتر گذر داد و بدون نوسان در اختیار ماینر قرار داد تا تهدیدات را کمتر کنیم و هم چنین ایمنی لازم برای عملکرد طولانی مدت برای آن فراهم کنیم.

 

خصوصا این روزها با بالا رفتن قیمت این دستگاه‌ها، هزینه های صورت گرفته در این مسیر بسیار توسعه یافته و نیازمند مراقبت‌های بیشتری می باشد.

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*