کیمیا دیجیتال
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

معرفی الگوریتم های ماینینگ

معرفی الگوریتم های ماینینگ

الگوریتم‌های استخراج، الگوریتم‌ها یا توابعی هستند که کار استخراج رمزارزها را ممکن می‌سازند. الگوریتم‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند که با رمزارزهایی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، تطبیق داده شده‌اند.

الگوریتم‌های استخراج

 الگوریتم‌هایی هستند که وظیفه استخراج رمزارزها را بر عهده دارند. به طور معمول این الگوریتم ها توابع هش رمزنگاری بسیار پیچیده هستند و می‌توانند سختی استخراج را تنظیم کنند.

فرآیندی که چیدن معماهایی که باید توسط ماینرها حل شوند را برای شما کم و بیش دشوار می‌کند. این برای وادار کردن ماینرها به انجام کارهای محاسباتی پیچیده است که پس از حل شدن، به آن‌ها امکان می‌دهد به پاداش آن کار دسترسی داشته باشند. در این مقاله برخی از پرکاربردترین الگوریتم‌های استخراج در دنیای ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهیم که برخی از ویژگی‌ها و پتانسیل‌های آنها را نشان می‌دهد.

SHA-256

با تولد بیتکوین، SHA-256 اولین الگوریتم استخراج مورد استفاده در فناوری بلاکچین شد. این یک تابع هش قدرتمند است که اهداف متعددی را در بیتکوین و تقریباً تمام رمزارزها موجود انجام می‌دهد. اطمینان از شناسایی هر بلوک، آدرس‌های هش و سایر داده‌های بلاکچین گرفته تا اثبات کار در استخراج، شکی نیست که SHA-256 چند وجهی است.

این تابع توسط آژانس امنیت ملی (NSA) ایجاد شد و توسط موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) در سال ۲۰۰۱ منتشر شد. از سال ۲۰۰۲، به استاندارد فدرال برای پردازش اطلاعات (FIPS) تبدیل شد. SHA-256 به عنوان پرکاربردترین تابع هش در جهان در نظر گرفته می‌شود. این ویژگی بسیار ایمن و با امکان استخراج توسط CPU است، اما با فناوری شتاب کامل GPU، ASIC y FPGA.

این امکان گسترش و پذیرش آن را در پروژه های مختلف بلاکچین، از جمله بیتکوین، بیتکوین کش نام کوین فراهم کرده است. در حال حاضر، ماینینگ SHA-256 بیشترین میزان توان استخراج موجود در تمامی بلاک چین ها را گرد هم می‌آورد.

Ethash

این الگوریتم ماینینگ نتیجه اتحاد الگوریتم‌های مختلف است. اول، Ethash به تابع هش به نام  Keccak o SHA-3 وابسته بود. علاوه بر این عملکرد، از نسخه‌ای از هش‌های Dagger و Hashimoto نیز استفاده می‌کرد که Ethash در ابتدا با نام Dagger-Hashimoto شناخته می‌شد. با این حال، Ethash در طول زمان تغییرات زیادی کرده است و نسخه اولیه آن با نسخه امروزی فاصله زیادی دارد.

Ethash به عنوان الگوریتم استخراج شبکه Ethereum طراحی شده است. ویژگی اصلی آن مقاومت در برابر استخراج با استفاده از دستگاه های ASIC بود.

Ethash در حال حاضر یک الگوریتم پرکاربرد است. از جمله پروژه هایی که از این الگوریتم استفاده می کنند، Ethereum، Ethereum Classic، Musicoin، Expanse، WhaleCoin هستند.

Scrypt این تابع مشتق کلید مبتنی بر رمز عبور است که در بسیاری از رمزارزها برای محافظت از سیستم شما در برابر حملات گسترده استفاده می‌شود. کاربران مجاز پس از ورود به سیستم باید این عملکرد را فقط یک بار انجام دهند. آنها نیازی به صرف زمان زیادی برای آن ندارند. با این حال، در صورت حمله brute force، الگوریتم شروع به تولید اعداد شبه تصادفی زیادی می‌کند. این باعث می‌شود مهاجمان مقدار زیادی از RAM را برای ادامه اقدامات خود صرف کنند. در نتیجه، هرگونه حمله به یک سیستم با استفاده از Scrypt گران و زمان بر است. این ویژگی ها Scrypt را برای مقاومت در برابر استخراج ASIC عالی می‌کند.

این الگوریتم توسط کالین پرسیوال، توسعه دهنده سرویس پشتیبان ابری tarsnap طراحی شده است. پرسیوال Scrypt را با هدف ادغام آن در این سرویس طراحی کرد تا بیشترین امنیت ممکن را برای شما فراهم کند. از آن زمان، Scrypt در رمزارزها مختلف مانند Litecoin، Dogecoin ,Verge استفاده شده است.

X11

این یک الگوریتم قابل توجه است که از گروهی از ۱۱ تابع درهم سازی مختلف تشکیل شده است که با هم به عنوان یک الگوریتم استخراج عمل می‌کنند. به همین دلیل، X11 یکی از امن ترین الگوریتم های ماینینگ موجود در نظر گرفته می‌شود. X11 می‌خواهد برای استخراج CPU و GPU دوستانه باشد اما در برابر استخراج ASIC مقاومت بالایی دارد. هزینه های برق را به حداقل می‌رساند و عملکردی باورنکردنی برای استخراج CPU و GPU به دست می‌آورد. همچنین محافظت موثری برای ماینرهایی است که از ASIC استفاده می‌کنند.

 

Equihash

Equihash شاید تنها الگوریتم ماینینگ باشد که توسط گروهی از دانشگاهیان طراحی شده است. این الگوریتم توسط گروهی از محققان مرکز بین رشته ای امنیت، توسعه یافته است. هدف اصلی آن این بود که فرآیند استخراج ارز دیجیتال ASIC را انعطاف‌پذیر کند تا از تمرکززدایی سیستم و اصل دموکراتیک توزیع ارز بین کاربران اطمینان حاصل شود. رمزارز اصلی که از این الگوریتم استفاده می‌کند، Zcash است.

الگوریتم مونرو cryptonight 

CryptoNight یک الگوریتم ماینینگ است که با یک ماموریت بسیار خاص طراحی شده است تا سطح بالایی از امنیت و ناشناس بودن را ارائه دهد. وظیفه‌ای که از زمان ایجاد آن تا به امروز کاملاً انجام شده است. CryptoNight مانند Ethhash در طول تاریخ خود تکامل یافته است. این امر توسعه دهندگان خود را برانگیخت تا عملکردهایی را برای تضمین اهداف اصلی آن اضافه کنند: امنیت و ناشناس بودن. علاوه بر این، یکی دیگر از ویژگی های CryptoNight مقاومت بالای آن در برابر استخراج ASIC و GPU است. در واقع، این سخت ترین الگوریتم استخراج برای این دستگاه‌ها است. این به این واقعیت افزود که توسعه دهندگان آن به طور مداوم توابعی را اضافه می‌کنند تا این امکان را حتی دشوارتر کنند.

اولین استفاده CryptoNight در رمزارز Bytecoin بود. از این رو یکی دیگر از ارزهای معروفی که آن را پذیرفته است مونرو است. در حال حاضر، حداقل بیش از ۱۰ پروژه وجود دارد که از CryptoNight در برخی از نسخه های آن استفاده می‌کنند که جدیدترین آنها CryptoNightR یا RandomX است.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*