کیمیا دیجیتال
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

استخراج بیت‌کوین تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

استخراج بیت‌کوین تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

استخراج بیت‌کوین تنها راه کسب این رمز ارز با ارزش است. دستگاه هایی موسوم به ماینر برای استخراج بیت‌کوین ساخته شده‌اند که در اتصال با نیروی برق می‌توانند محاسبات پیچیده‌ای را برای بلاک‌هایی شامل این ارزها انجام دهند. فرآیند استخراج از لحاظ فنی یک روند کاملا پر چالش است، همراه با قواعدی که باید در مورد آنها اطلاعات کافی داشته باشید. این قواعد بر روی میزان توانایی شما در مورد استخراج بیت‌کوین تاثیرگذار است و می‌تواند درآمد مورد انتظار شما از این صنعت را تغییر دهد.

توانایی استخراج بیت کوین علاوه بر قابلیت های فنی ماینر در استخراج به برخی ویژگی های ذاتی این ارز پر قدرت بر می گردد. بیت کوین اولین ارز معرفی شده در این حوزه است و چارچوب های ارائه شده برای آن به عنوان یک الگو برای سایر پروژه ها و ارزها بوده است. یکی از مهم ترین قواعد حاکم بر بازار بیت کوین، محدودیت تعداد آن در بحث استخراج است. این تعداد به گونه ای تعریف شده است که زمان مشخصی با روند فعلی برای استخراج آن وجود دارد و پیش بینی های در این مورد انجام شده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

استخراج بیت‌کوین تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

یک سوال کلیدی مطرح شده است. اینکه زمان اتمام استخراج بیت‌کوین چه زمانی خواهد بود، بستگی به فاکتورهای متعددی مانند سختی شبکه، سرعت استخراج و مهم‌تر از همه تعداد بیت‌کوین‌های تعریف شده در این بازار است. اگر نگاه مختصر به بازار رمز ارزهای دنیا بیندازید، می‌توان به راحتی تشخیص داد که برخی از این ارزها مانند اتریوم هیچ محدودیتی در تعداد ندارند. همانند مفهوم پول‌های رایج در بین مردم، محدودیت موجود در مورد استخراج بیت‌کوین، یک رابطه ارزشمند برای این کوین است که تعیین کننده آن، ارزش دلاری این ارز در مقابل واحدهای پولی معتبر است. این دقیقا همان قاعده ای است که در اقتصاد دنیا برای ارزش پول تعریف می شود و علی رغم اینکه کشورها می توانند به هر میزان پول چاپ کنند، اما این یک خودکشی اقتصادی و بی ارزش کردن آن می باشد.

بیت‌کوین این تعریف را کاملا متحول کرد و برداشت‌ها را از مفهوم ارزش تغییر داد. به همین دلیل است که بیت@کوین را مانند یک فلز گران‌بها مانند طلا محسوب می‌کنند و کمیت آن با یک مقدار خاص محدود شده است. آن چه در سال ۲۰۰۸ و هم‌زمان با معرفی بیت‌کوین به میزان ۲۱ میلیون کوین به کل دنیا ارائه شد و این مقدار با توجه به فرمول‌های تعریف این شبکه و قواعد رایج در آن به هیچ عنوان قابل تغییر نیست.

امروز و مصادف با ارائه این نوشتار، بیش از هجده میلیون بیت‌کوین تعریف شده در این زمینه، استخراج شده و برای کاربران ارائه شده است. روند پر سرعت استخراج نیز به تناسب پیش‌روی کاربران برای کشف این رمز ارز، هر چهار سال یک بار سخت‌تر شده و رخدادی به نام هاوینگ در آن به وقوع می پیوندد. از دیگر چالش های مطرح شده در این زمینه می توان به مفقودی برخی از کوین‌ها در روال استخراج است. به این معنا که برخی از بیت کوین‌های استخراج شده توسط کاربران در هیچ سند مالی ثبت نشده‌اند و مورد استفاده قرار نگرفتند. این موضوع علی‌رغم زمانی زیادی است که از استخراج آنها گذشته است و سرنوشت این بیت کوین‌ها نیز عملا گنگ و مبهم است. این موضوع می‌تواند به عدم آگاهی افراد در ابتدای معرفی این رمز ارز و البته ارزش پایین آن ارتباط داشته باشد و به همین علت در سال‌های اخیر با رشد ارزش و البته آگاهی‌های بالای عوام در مورد آن، نرخ مفقودی بیت‌کوین به شدت کاهش یافته است.

بالا رفتن ارزش بیت کوین در سال های اخیر نیز عامل دیگری در دشواری‌های استخراج است. گرایش بی‌سابقه مردم به سمت استخراج این کوین به دلیل ارزش بالای آن، به گونه‌ای بوده است که به دلیل نزدیکی به اتمام تعداد کوین‌ها، سختی شبکه به شدت بالا رفته است و باید برای استخراج از توان بالاتری بهره برد و در نتیجه این موضوع، صرفه اقتصادی این عملیات نیز با توجه به هزینه‌های جانبی کمتر از قبل شده است.

این روند استخراج فزاینده، سختی شبکه بیت‌کوین را بالاتر برده است و در واقع این سختی به معادلاتی است که باید پردازنده‌های یک ماینر برای حل آنها اقدام به تولید هش کد کنند. ماینرها به تناسب این سختی شبکه در حال ارتقا هستند و خروجی آنها در مقابل توان مصرفی باید ارزشمندتر شود و گرنه در آینده بسیار نزدیک، عملا استخراج بیت کوین هیچ سود مالی برای کاربران به همراه نخواهد داشت. همچنین به همراه رشد سختی شبکه برای استخراج کنندگان بیت‌کوین، میزان پاداش‌ها برای استخراج هر بلاک نیز کمتر می‌شود و دقیقا همین جا است که اتفاق ناخوشایند کاهش سود به وقوع می‌پیوندد. بنابراین باید به توانمندی دستگاه‌های ماینر و سایر تجهیزات فعال در زمینه استخراج افزوده شود و برندهای معتبر فعال در زمینه ساخت و تولید این دستگاه‌ها به صورت پیوسته در حال این بهینه‌سازی هستند. هر چند باید دقت کرد که قیمت دستگاه‌های ماینر در قبال بالا رفتن سختی شبکه و دشواری استخراج، بیشتر می‌شود و قدرت خرید برای افراد عادی پایین‌تر می آید. یکی از مثال‌های رایج در این زمینه به میزان بیت‌کوین‌های باقی مانده اشاره دارد که با این سختی شبکه و مشخصات فنی ماینرهای فعلی، نمی‌توان در زمانی کمتر از ۱۰۰ سال، سه میلیون بیت کوین باقی مانده را استخراج کرد.

با یک بررسی میدانی توسط متخصصین این حوزه و کارشناسان ارزهای دیجیتال، محبوبیت بیت‌کوین به شدت در حال افزایش است و قطعا بهترین و قابل اعتمادترین رمز ارز فعلی دنیا نیز می‌باشد. با توجه به اینکه تقریبا نود درصد از تعداد بیت کوین‌های موجود در دنیا استخراج شده است و تنها ده درصد از این طلای با ارزش باقی مانده است، کار برای سایرین در صورت تقاضا برای استخراج، به شدت مشکل شده است. هاوینگ صورت گرفته در سال ۲۰۲۰، پاداش‌های استخراج هر بلاک به میزان ۲۵٫۶ عدد رسیده است. این روند نشان دهنده ادامه استخراج بیت‌کوین تا حوالی سال ۲۱۴۰ است. زمانی که احتمالا آخرین بیت‌کوین در یک بلاک به شماره ۶۹۳۰۰۰۰ استخراج خواهد شد و پایانی بر این داستان افسانه‌ای خواهد بود. موضوع مهم دیگر در همین مدت زمان تا سال ۲۱۴۰، این است که در هر صورت ۹۹ درصد از بیت‌کوین‌ها تا پانزده سال آینده استخراج خواهند شد و همان یک درصد برای ۱۰۳ سال آینده باقی خواهد ماند.

تمام این آمارها یک پیش بینی مبتنی بر روند استخراج فعلی و البته توانمندی ماینرها در نرخ رشد تکنولوژی امروز این حوزه است. امکان هر گونه تحولی در این بازار به هیچ عنوان رد نمی‌شود و حتی برخی مراجع معتبر مالی از احتمال تغییر در قواعد مالی بیت کوین بحث می‌کنند. موضوعی که می تواند بحران شدیدی در میان بیت‌کوین‌داران ایجاد کند و چالش‌های فراوانی را برای آنها به همراه داشته باشد. اما توجه داشته باشید که ارزش بیت کوین بدون توجه به این پیش‌بینی‌ها، به صورت عجیبی بالاتر خواهد رفت و این یک احتمال تقریبا قطعی در دنیای اقتصاد است. محدودیت تعداد بیت‌کوین و تقاضای بالا برای کسب آن، عامل این ارزش بی‌سابقه است و می‌توان به روزی فکر کرد که قیمت آن از صد هزار دلار در هر کوین نیز بالاتر رفته باشد. روزی که به نظر نباید زیاد دور از ذهن باشد و در همین آینده نزدیک به حقیقت بدل خواهد گشت.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*