کیمیا دیجیتال
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

هش‌ برد ماینر چیست؟

هش‌ برد ماینر چیست؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه

زمانی که ارزهای دیجیتال در میان عموم مردم طرفداران خاص خود را پیدا کرد، شاید تصور این موضوع که روزی دستگاه های استخراج این پدیده در هر خانه ای یافت خواهد شد، بسیار سخت بود. نمی توان این گونه تعبیر کرد که تمامی این روند یک جذابیت مالی بوده است، بلکه باید به جنبه های تکنولوژیکی و کشش شدید و ذاتی افراد به سمت مفاهیم جدید دیجیتالی نیز نیم نگاهی داشته باشیم. 

معرفی دستگاه های استخراج رمز ارزها، به عنوان تنها مسیر بدست آوردن آنها مبحث مهمی است و اگر آن را به عنوان یک منبع درآمد واقعی در دنیای امروزی سرمایه گذاری می پندارید، باید نسبت به زیر و بم آن تسلط داشته باشید.

بنابراین بهتر است در مورد تک تک این سخت افزارها نیز دقیق باشید و از مدل ظاهری تا کارکردهای فنی اطلاعات ریز و جزئی داشته باشید. این تسلط علمی و فنی بر روی ماینرها سبب می شود با درک کارکرد آنها، بهتر بتوانید در مورد نگهداری و حفظ موثر و بهینه شان عمل کنید و به این ترتیب سرمایه شما نیز از استهلاک در این مسیر نجات پیدا خواهد کرد و از لحاظ زمانی مدت زیادی را تا تعویض یا تعمیر آن فرصت خواهید داشت. همین دلیل برای خواندن این نوشته کافی است. با ما همراه باشید.  

هش‌برد ماینر چیست؟

اصلی ترین و تنها راه استخراج رمز ارزها، استفاده از ماینرها برای این منظور است. علاوه بر کارکرد این ماینرها دراین زمینه باید دقت کرد که آنها از زیر سخت افزارهای بسیار مهمی تشکیل شده است که هر یک عملکرد پیچیده و خاصی دارند که در مسیر ماین کردن ارزهای دیجیتال بسیار مهم هستند. 

هش برد ها در دستگاه های ماینر حکم پردازنده ها را در سیستم های کامپیوتری دارند. آنها محل اصلی پردازش و تولید کدهای هش هستند و می توان به جرات ادعا کرد که مهم ترین بخش این دستگاه نیز محسوب می شوند. این قطعه سخت افزاری عمده عملکرد دستگاه های استخراج کننده را بر عهده دارند و بدون حضور آنها هیچ کلیدی برای گشودن بلاک ها تولید نمی شوند و در واقع استخراجی انجام نمی گردد. بنابراین به سادگی معلوم است که هش بردها به عنوان مغز متفکر یک ماینر هستند و عملیات ریاضی این فرآیند در این واحد سخت افزاری انجام می شود.

هر یک از دستگاه های ماینر از چندین هش برد مختلف تشکیل شده است و تعداد بالاتر آنها به معنای توان بیشتر دستگاه در استخراج است. با توجه به اینکه این قطعه سخت افزاری از سایر قطعات درونی دستگاه گران تر و با ارزش تر است، بنابراین عمده ارزش یک دستگاه ماینر نیز مربوط به همین هش بردها می باشد. پردازنده ها و چیپ ست های پردازش گر ماینر، دقیقا بر روی این هش بردها سوار می شوند و اختلال در عملکرد هر یک از این چیپ ست ها می تواند منجر به خرابی در هش بردها شود. 

 استهلاک و خرابی های صورت گرفته در هش بردها بیشتر از سایر بخش های آن است و این موضوع به دلیل بالا بودن فشار محاسباتی در این قسمت می باشد. به همین دلیل معمولا متخصصین تعمیر هش بردها از توانمندترین کارشناسان در زمینه ماینرها هستند و می توانند نقش اساسی در عدم وقفه در استخراج ارزهای دیجیتال باشند و به همین منظور نیز توصیه می شود از هش بردهای یدکی برای این منظور بهره گرفته شود تا خللی در روند ماینینگ به وجود نیاید. 

خرابی‌های هش برد

مشابه با تمامی دستگاه های مرتبط با توان برقی، می توان به بحران های مربوط به منبع تغذیه و چالش های برق اشاره کرد. نوسانات برق از مهم ترین دلایل خرابی در هش بردها هستند. این خرابی ها معمولا به گونه ای هستند که جبران ناپذیر بوده و سبب خرابی های اساسی می گردند بنابراین باید در این مورد احتیاط لازم را به عمل آورد.

از عوامل دیگر در مورد خرابی ها، به وجود آمدن ایرادات در فریمور دستگاه ماینر است. در صورتی که این فریمور اقدام به نمایش فرکانس های خطا بکنند باید بلافاصله تعویض شوند و نباید اجازه داد به این شکل به کار خود ادامه دهند. 

مشکلات منبع تغذیه نیز رواج زیادی در خرابی های هش برد دارد. اختلال در عملکرد منبع تغذیه می تواند هش ریت را بسیار تحت تاثیر قرار دهد. در واقع هش ریت که معیار قدرت هش برد در استخراج بلاک است، در صورت ایراداتی در منبع تغذیه دچار کندی می شود و می تواند صرفه اقتصادی آن را نیز پایین تر آورد.

دیگر عامل خرابی که معمولا به عنوان اولین گزینه در ذهن تعمیرکاران شکل می گیرد، به ایرادات پیش آمده در مورد چیپ ست ها است. این چیپ ست ها در صورت خرابی باید تعویض شوند وگرنه سبب خرابی کل هش برد می گردند. 

از عواملی که سبب این اختلالات در دستگاه های ماینر می شود، می توان به گرمای شدید تولید شده توسط آن را اشاره کرد که باید به نحوی کنترل شده و پایین تر آورده شود. این دمای بالا شدیدا عملکرد هش بردها را تهدید می کند.

حتما در مورد بازبینی های دوره ای فن دستگاه حساسیت های لازم را به خرج دهید و در صورتی اختلال عملکردی آن را تعویض کنید. باید از خنک کننده های قدرتمند در محل ماینینگ استفاده کنید تا قدرت هش برد را در استخراج رمز ارز بالاتر ببرید. 

تعویض هش برد

همان طور که باید توجه کنیم عمر مشخصی نمی توان برای ماینرها تعیین کرد، اما می توان در مورد ارتقای عملکرد و عمر آن به کار گرفت. دقیقا این شرایط در مورد ماینرها نیز صادق است و نمی توان به صورت قطعی در مورد عمر آن اظهار نظر کرد اما در صورت بروز موارد زیر باید آن را به عنوان انتهای عمر آن تلقی کرد و اقدام به تعویض نمود :

۱٫هش ریت پایین

استفاده از دستگاه های ماینر برای استخراج رمز ارز و اهداف اقتصادی است. بنابراین باید توجه داشت که این توجیح اقتصادی باید در هر فاز از عملکرد آنها محاسبه شده و معیارهای ذهنی شما را پوشش دهد. این راندمان کاملا وابستگی مستقیم به عملکرد هش برد دارد و هش ریت آن به عنوان مهم ترین پارامتر در این سنجش است.

از آزمون های رایج برای اندازه گیری هش ریت استفاده کنید و آن را با رقم اعلام شده بر روی هش بردها مقایسه کنید. در صورتی که این میزان پایین باشد باید به فکر تعویض هش برد خود باشید. 

۲٫دما 

در مورد دما و فرکانس های ارسالی از جانب هش بردها باید دقت بیشتری کنید. دستگاه های ماینر معمولا دارای امکان نمایش این دماها و فرکانس ها را دارند و اگر این پارامترها را نشان ندهند، قطعا عملکرد آنها دچار اختلال شده است. 

۳٫وضعیت ایکس

تسترهای ماینر برای آزمون عملکرد آنها مورد استفاده قرار می گیرد و در صورتی که این تسترها وضعیت ایکس را نمایش دهند به معنای اتمام عمر هش برد می باشد. 

خرید هش برد

خریداری هش برد در بازار آشفته ماینرها کار سختی است. باید نکات زیر را در این فرآیند مدنظر داشته باشید و بدانید در غیر این صورت دچار زیان های مالی بسیاری می شوید :

 • سازگاری :

  مهم ترین عامل در عملکرد درست یک هش ریت سازگاری آن با مدل ماینر است. این مورد را می توان از متخصصین این امر سوال کرد و به نتیجه بهتری دست یافت. 

 • آسیب ظاهری : دقت در مورد ظاهر یک هش برد بسیار مهم است. یک هش برد مناسب و خوب، هیچ نشانه ای از تعمیرات و یا لحیم کاری های رایج ندارد و باید این موارد را به دقت بررسی کنید. 
 • اتصالات :

  اینکه هش برد خریداری شده حتما قابلیت اتصال با سخت افزارهای دیگر را داشته باشد و به اصطلاح روی ماینر سوار شود.

 • اصالت :

  در مورد آشفتگی بازار باید بیش از این مراقبت کرد. نمونه های فیک وقلابی بازار را حتما بشناسید و از خریداری آنها اجتناب کنید. 

 • قیمت :

  قیمت بالای این تجهیزات لزوم دقت بالا در خرید را ایجاد می کند. قیمت ها را استعلام کنید و مراقب سودجوها باشید. 

در نهایت آنچه باید حتما مورد نظر دارندگان دستگاه های ماینر باشد این است که هش برد اصلی ترین قطعه این دستگاه است و عملکرد بهینه و راندمان بالای آن دقیقا در میزان سود و درآمد شما از این دستگاه موثر است.  

1
دیدگاه‌های نوشته

*
*

  رامین 11/10/1400 پاسخ

  عالی ممنونتم استادسپاسگزارم